Cupa Romaniei la dirt-track editia 2012

Si a fost si Cupa Romaniei. Vremea a tinut cu organizatorii concursului si toata lumea s-a bucurat din plin de mansele spectaculoase la care au asistat. Podiumul a fost ocupat de Milen Manev ( locul  1 ) , Toma Alexandru ( locul 2 ) si Fanica Popa ( locul 3 ) Organizarea a fost foarte buna primul start fiind dat la ora 11 conform graficului de concurs.  In prima jumatate a competitiei pista s-a dovedit a fi dificila din cauza cantitatii mari de apa dar pe masura ce mansele s-au derulat sportivii au facut manse din ce in ce mai bune. Pauzele de reamenajare a pistei au tinut publicul alert printr-o demonstratie de ATV a micutului Darian Popa ( 10 ani )  fiul sponsorului principal al competitiei precum si de o frumoasa demonstratie de karting.   A fost prima cursa a sezonului si la cum se prezinta lucrurile vom avea parte de un campionat national interesant.  Motospeed.ro saluta revenirea lui Marin Daniel , Stefan Popa , Nicolae Dragoman ,Florel Ungureanu. Ultimii doi, sportivi din componenta lotului Vointa Sibiu, au facut o imagine extrem de frumoasa si au incalzit inimile sibienilor care au venit in numar mare sa vada cursa ( peste 1000 de spectatori ). Sportivul zilei, in viziunea motospeed.ro, este sportivul de la CSTA Bucuresti, Adrian Balan.  Cred cu tarie ca in anii ce vor urma vom auzi din ce in ce mai mult de el.                           Alexandru Toma pare a fi perfect recuperat dupa accidentul teribil pe care l-a suferit in 2011 , el dovedind acest lucru prin castigarea cupei Romaniei editia 2012. De asemenea echipa bulgara a fost la inaltime astazi prin reprezentantii sai , in mod special Milen Manev si Chavdar Chernev. Al treilea component al lotului bulgar , Hristo Hristov  a suferit o coliziune cu sportivul roman Eugen Iancu dar din fericire nimeni nu a fost ranit grav. Campionul national en-titre la juniori  , Gabriel Comanescu , nu a confirmat nivelul din sezonul trecut.